Hiç kimse izlemiyormuş gibi dans et, hiç incinmemiş gibi sev, hiç kimse dinlemiyormuş gibi şarkı söyle, dünya cennetmiş gibi yaşa.  
Mark Twain

İnsanlığın varoluşu ile ortaya çıkan dans bütün güzel sanatların anasıdır. İnsanlıkla aynı yaşta olup, insanoğlu tarafından nesilden nesile yüzyıllar boyunca süregelmiştir. Ritmik ve estetik hareketleri ile gözlere, bütünleştiği müzik ile kulağa hitap etmektedir. Belirli bir amaçla yapılan ritmik hareketlere ise DANS denir.

İnsanlık tarihinin de ilk sanatı olan dans, tüm güzel sanatların ve bazı sporların anasıdır. Tarih boyunca Uygarlıklar geliştikçe dansda gelişti ve çeşitlendi. Nasıl müzik ruhun gıdasıdır diyorsak dansda bedenin gıdasıdır diyebiliriz.

Latin dansları ise; Latin Amerika kökenli salon, halk danslarının geneline verilen isim olarak tanımlanabilir. Latin dansları esas olarak Yerli Latin, Avrupa ve Afrika etkisi altında üç stilden türetilmiştir. Latin Danslarının 16. Yüzyılda Avrupa’ya gelmesiyle birlikte danslardaki geleneksel figürler korunsa da dansın yapısında Avrupa etkisiyle ciddi değişimler olmuştur.

Günümüzde dans eğitimi almak kişisel gelişim üzerinde önemli bir etki oluşturmaktadır. Bu eğitimi alan insanlar daha sosyal olmakla birlikte, kendinden emin hareketleriyle bulundukları çevrede popüler bir yer edinmektedirler. Sosyal Latin Dansları herhangi bir koreografiye dayanmadan yapılan, fiziksel olarak zayıflamaya yardımcı, kasları esnekleştiren ve tüm vücut aynı oranda hareket ettiği için vücudun şekillenmesine yardımcı olan, ruhen ise, çikolata yendiğindeki gibi mutluluk hormonu salgılayan, beynin çalışmasına yardımcı olan ve moral düzelmesini sağlayan dans türüdür.

Kimi zaman coşkulu, kimi zaman romantik ritimlerle; Salsa, Bachata, Merengue, Rumba, Chacha. Evde, partide kısacası heryerde dans edebilmek ne hoş değil mi? Dansın bu büyülü dünyasına adım attığınızda kendinizi müziğin ve coşkunun ritmine kaptırmadan yapamayacaksınız.

Maçka Dans & EKOA, dansın bu mutluluk ve huzur veren deneyimini yaşamanız adına kapılarını sizin için aralıyor.

Dans edemem demeyin gelin ve deneyin ilk deneyiminizi birlikte yaşayalım. Herşey bir adımla başlar.

Dansla Kalın!

Bırakın okuyalım ve bırakın dans edelim; Bu iki eğlenceden dünyaya asla hiçbir zarar gelmez.

Voltaire

İstanbul Maçka Dans & EKOA